You would just need to be creative with the $466.67/month lifestyle. For example, http://deadfood.com/corn-bread-coated-cat/
Lucky where you live taxes are low, that eats up most monthly expenses.....and you don't have a mortgage where most people do, between those 2 and there is nearly a third of your expenses each month
That $1400 is NOT for ONE month of expense. It's for FOUR months of ALL expenses. Is your one month of expense less than 1400/4 = $350?!!
Yeah that's just for ONE meal. Where do I live? Walmart parking lot? I would still need a car that I need to fill up for gas.
Don't limit your search to big cities. https://www.kiplinger.com/real-estate/601178/12-cheapest-small-towns-in-america-2020 Richmond, Indiana looks about right, but I'm sure there are cheaper places to live if you look hard enough.
If you're frugal and willing to prepare your own food, you can save a lot of money on food without having to eat crap. Go for a diet high in fruits and vegetables. Those foods spoil fast and grocery stores want to get rid of them so they are reasonably priced. Bought 15 pounds of mandarin oranges today at Walmart for about $17. I put about 5 of them in a smoothie every morning. Mix in some spinach and kale, low-sugar Greek yogurt, organic frozen berries, banana, and almond milk...not that expensive and very convenient, I can take my breakfast on the go and I don't seem to get tired of it. If I was on a budget, I would use non-organic and regular milk / yogurt instead. Eggs are a good source of protein, dirt cheap. Rice and steamed vegetables also cheap. Canned vegetables are cheapest, but usually high in sodium. Find a grocery store with a good bulk nut section. Other trick would be to buy food close to expiration, but discounted as much as possible. Definitely not gourmet, but possible to have a cheap diet that is healthier than the processed crap most Americans eat.
Fruits and vegetables are more expensive than meat, FYI. You can buy a whole chicken to put in a freezer and eat it for about a month (provided you don't have a family) but if you buy fruits and vegetables, they last about a week unless you buy them frozen. And no juice, no yogurt (yogurt are super expensive), no processed food like cookies and biscuits and etc. And you have to buy everything especially fruits and vegetables in Chinese supermarkets or grocery stores. For all those personal hygiene stuff like shampoo, conditioner, soap, toilet papers and etc., you buy them bulk from those "cash and carry" stores. Trust me, I know how to live frugal. LOL Still in this day and age, $1400 is not going to cover FOUR months, no matter how frugal you are.