SCT Without SCT

Discussion in 'Strategy Building' started by Fleming Snopes, Aug 5, 2012.

  1. I am going to make some calls. The new system shorted ES at 10:49 PT at an ideal entry of 1402.
     
    #21     Aug 7, 2012
  2. The system reversed long at 11:36 PT at 1400.75.

    See how easy that is, whoever is on watch now as Jack?

    And even better, according to ET's time stamp I made it 2 minutes before the fact!

    God I hate ES! It is like watching an elephant dance!
     
    #22     Aug 7, 2012
  3. MY DEAR SIRS,


    THIS IS PRINCE ABUJA FROM NIGERIA. I AM THE BRANCH MANAGER OF NATIONAL BANK OF NIGERIA I AM WRITING YOU FOLLOWING AN OPPORTUNITY IN MY OFFICE THAT WILL BE OF IMMENSE BENEFIT TO BOTH OF US. IN MY DEPARTMENT I DISCOVERED AN ABANDONED SUM OF $1,700, 000 (ONE MILLION SEVEN HUNDRED THOUSAND UNITED STATES DOLLARS) IN AN ACCOUNT THAT BELONGS TO ONE OF OUR FOREIGN CUSTOMERS, LATE MR. THOMPSON AN AMERICAN WHO UNFORTUNATELY LOST HIS LIFE IN A PLANE CRASH OFF ALASKA.

    NOW I WANT YOU TO STAND AS THE BUSINESS PARTNER OF LATE MR THOMPSON SO THAT MY BANK CAN TRANSFER THE MONEY TO YOUR ACCOUNT WITHOUT ANY PROBLEM, SO NOW I WILL LIKE YOU TO PROVIDE ME YOUR FULL NAME AND ADDRESS SO THAT THE ATTORNEY WILL PREPARE THE NECESSARY DOCUMENTS AND AFFIDAVIT THAT WILL PUT YOU IN PLACE AS THE NEXT OF KIN OF LATE MR. THOMPSON.

    MOST HUMBLY, PRINCE ABUJA FROM NIGERIA
     
    #23     Aug 7, 2012
  4. Can that be deposited to my brokerage account? I am ready to ramp my SCT trading up to 2000 cars!
     
    #24     Aug 7, 2012
  5. The system reversed short at 11:56 PT at 1400.5.

    That would be bar 326 in Snopes notation.

    Are you following along, the Conjoined Mind Formerly Known As Jack? You might learn something here.

    Feel free to jump in here at any time with your own timely unambiguous calls.
     
    #25     Aug 7, 2012
  6. The system reiterated the short at 12:13PT at 1398.5. (It is designed to scale in.)
     
    #26     Aug 7, 2012
  7. Quod erotica dumbonstrandum, Jacks. I'm out here!
     
    #27     Aug 7, 2012